VIVETRAY - METALSCENA 03/2018

Traja páni zo Serede, ktorí si povedali, že na poli slovenskej Hard Rock scény sa prevezú na Strele a trochu tu vyvetrajú a zrejme urobia poriadok tým, že nám Čiernu vdovu dovezú rovno na podnose a zatancujú Psychotikov swing. Je to neuveriteľné, ale mňa tým dostali a tak sa nedalo urobiť nič iné, len sa ich rovno opýtať, či to s touto muzikou myslia naozaj vážne.

Štyri single v podobe štyroch skladieb, ktoré ma posadili zo stoja a ktoré omielam dokolečka, to je pre mňa VIVETRAY. Rock – Hard Rock podanie, výborné aranže skladieb, neuveriteľné texty nafrázované takmer dokonalo do muziky. Prvá otázka je pre mňa jednoduchá. Kto je tvorcom muziky, ale hlavne textov a melodiky kapely?
Vo VIVETRAY je demokracia a pretlak tvorivých síl, čo znamená, že hudbu tvoríme prevažne spolu. Občas sa stane, že niekto z nás prinesie vlastný nápad, ktorý potom všetci rozvíjame. Inokedy jammujeme na skúške a tvoríme za behu. Melódie a texty tvorí Tomo, ale občas príde s dobrým veršom alebo kostrou skladby aj Andy, ktorý sa rozhodne nedá škatuľkovať ako pasívny bubeník. Marcel je zase strojcom väčšiny tých ťažkotonážnych riffov, ktoré sa vám zaryjú pod kožu.

Takže úvod máte za sebou, prezentácie muziky (koncertne aj posluchovo) sú za vami, kedy sa teda dočkáme celého plnohodnotného debutového albumu?
Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, na jeseň už bude VIVETRAY koncertovať s hmotným albumom ale dúfame, že ho dokončíme už v priebehu leta. Môžete sa ale určite tešiť na dynamický rockový album, ktorý sa bude niesť v duchu prvých štyroch singlov. Celý album bude vlastne odrazom našej hudobnej skladačky, do ktorej každý prispel svojou troškou. Budú tam piesne tak od začiatku našej dvojročnej existencie ako aj úplne čerstvé kúsky.

Určite bude viacerých zaujímať názov kapely VIVETRAY, kde ste prišli na niečo takéto, aká recesia sa v tom ukrýva? Ale tiež by ma zaujímalo, či ste boli hudobne aktívni aj pred vznikom tejto formácie?
Meno VIVETRAY sa zrodilo v zúfalých podmienkach! (haha) Boli sme mesiac pred prvým koncertom a stále sme nemali názov, ktorý by sme dali na plagát. Tak sme sa dohodli, že ak nevymyslíme niečo fakt dobré, budeme sa volať podľa najhoršieho nápadu čo nás napadol (a verte nám, že ten názov vedieť nechcete... hahaha), aby nás to motivovalo v rozmýšľaní. Po pár dosť neúspešných brainstormingoch prišiel Tomo na poslednú chvíľku so slovnou hračkou VIVETRAY, ktorá mala znamenať Život na podnose, pričom pri jej vymýšľaní spojil dokopy latinčinu (Vive-život), angličtinu (tray-podnos) a slovenčinu (vyvetraj), čo vyústilo do jedinečného slova, ktoré originálne pomenúva iba jednu vec na svete - našu kapelu (čo nám vďaka Bohu potvrdil aj strýco google, ha). Ešte je tam aj tá pridaná hodnota, že chceme priniesť závan čerstvého vzduchu na scénu a preto nás tento názov skvele reprezentuje. Čo sa týka našej minulosti, každý z nás sa venoval hudbe už dlhý čas, ale v žiadnej z kapiel pred VIVETRAY nefungovala chémia tak, ako v tejto. Tomo bol 8 rokov frontman kapely FREEBIRD až do jej rozpadu v roku 2016. Marcel hral vo viacerých formáciách, ale žiadna z kapiel nemala dosť veľkú skúšobňu na to, aby sa tam pohodlne vošlo jeho telo a ego. Andy zasa prešiel počas svojej hudobnej kariéry od gospelu cez symfonický metal až k hraniu s Marcelom vo folkovej kapele. Potom už stačil len jeden inzerát a história VIVETRAY sa mohla začať písať. Na prvý pohľad máme viac odlišností ako spoločného, ale hudobne a ľudsky si nevieme pre nás predstaviť lepšiu partiu.

Celý rozhovor si prečítate na stránkach časopisu METALSCENA 03/2018

albbert

01.08.2018 20:16 (174x)