WITHIN SILENCE - METALSCENA 03/2018

Keď som pri mojich potulkách po hudobných portáloch natrafil na WITHIN SILENCE, bol som unesený, ale keď som po chvíli zistil, že ja tú bandu vlastne poznám, bol som na seba nazlostený. Bol som vytočený hlavne preto, že som prestal sledovať vývoj takejto fantastickej slovenskej formácie. Hneď som si uvedomil, že moju chybu musím okamžite napraviť. Za rozhovor ďakujem Richardovi.

Pre mňa ste kapela, ktorá sa mi stratila niekedy okolo roku 2012, a ktorú som poznal pod názvom RIGHTDOOR, trochu sme spolu komunikovali, ešte keď vysielalo web HARDLAND RADIO. Od tej doby sa však toho veľmi veľa zmenilo, nielen názov kapely, ako som si mal možnosť všimnúť vo viacerých zdrojoch, ktoré sa dajú dohľadať. Takže by som rád vedel, ako sa z kapely RIGHTDOOR vlastne stala kapela WITHIN SILENCE?
V roku 2012 sme nahrali náš prvý demo song, ktorý bol hraný aj v Hardland Radiu, avšak v tejto dobe sme fungovali ešte skôr ako projekt. O rok neskôr sa nám podarilo skompletizovať zostavu a začali sme koncertovať v rámci Slovenska. V roku 2015 sme ukončili nahrávanie nášho debutového albumu a podpísali zmluvu so švédskym vydavateľstvom Ulterium Records. V tomto bode sme sa zamysleli nad našim názvom, ktorý sa nám nezdal dostatočne zaujímavý, chceli sme aby znel dobre aj v zahraničí, a preto sme sa rozhodli pre zmenu.

Máte za sebou veľmi plodné obdobie v podobe dvoch albumov „Gallery of Life“ z roku 2015 a „Return From The Shadows“ z konca roku 2017. Obe dosky sú výborné, povedal by som, že dokonalé. Ak na Slovensku niekto počúva Power Metal a nepozná vašu tvorbu, určite o dosť veľa prichádza. Ako by ste tak s nadhľadom a odstupom ohodnotili a porovnali vlastné albumy? Ku ktorému z nich máte osobne lepší vzťah?
Z nášho pohľadu je „Return From The Shadows“ vyzretejším dielom oproti „Gallery Of Life“, či už z pohľadu kompozičného alebo muzikantského, kedže sme na sebe pracovali a snažili sa zdvihnúť latku vyššie, čo je myslím si prirodzené v rámci vývoja kapely. Na druhú stranu debut má svoje čaro prvotiny a určite k nemu nemáme horší vzťah. Oba albumy odzrkadľujú určitú éru našej kapely a preto by sme ich neradi hlbšie porovnávali. Určite sme však pri druhom albume využili skúsenosti nadobudnuté pri debute a vyhli sa predošlým chybám.

Na nový album „Return From The Shadows“ sú naozaj výborné ohlasy, hlavne od fanúšikov, ktorí si ho mali možnosť vypočuť komplet, čo je naozaj veľmi pozitívne a pre čo sa muziku oplatí robiť. Album však vyšiel pod zahraničným vydavateľom Ulterium Records. Ako ste sa dostali k tomuto vydavateľstvu a hlavne ako ste spokojný s celkovou propagáciou, promom vašej muziky a v neposlednom rade aj s predajom novinky u nás a vo svete? Očakávate od zahraničného vydavateľa, že vaša muzika zaboduje na medzinárodnej hudobnej scéne?
S Ulterium Records sme nadobudli prvý kontakt v roku 2013 ešte ako Rightdoor kedy sme v Košiciach predskakovali ich vlajkovej lodi Theocracy. Producentovi sa vtedy zapáčil náš demo song. Následne sme mu o 2 roky zaslali celý album a klaplo to. S propagáciou sme spokojní, kedže naše vydavateľstvo má podchytenú celú Európu a Severnú Ameriku, navyše oba albumy boli vydané aj v Japonsku. Nemáme sa teda načo sťažovať. Takisto predaje sú na dnešnú dobu veľmi dobré. Registrujeme veľa pozitívnych reakcií zo zahraničia, čo napĺňa naše očakávania. Samozrejme, vždy je kam sa posunúť a my na sebe stále pracujeme aby sme nestagnovali.

Rád by som si vypočul muziku WITHIN SILENCE niekde naživo, koncertujete? Kde sa vás môže človek nabažiť a nejako si vás naživo vychutnať? Plánujete nejakú šňúru koncertov po Slovensku v roku 2018, prípadne, dá sa vás toto leto vidieť niekde na festivale?
Momentálne máme viac koncertov naplánovaných v zahraničí. V septembri vyrážame na turné s talianskou kapelou Sleeping Romance (Napalm Records), v rámci ktorého si zahráme v krajinách ako Holandsko, Nemecko alebo Belgicko. V lete budeme hrať na Motozraze v Zemplínskej Šírave a taktiež by mal pribudnúť v tomto roku ešte jeden termín v Košiciach. Budúci rok by sme sa radi znova ukázali na viacerých domácich festivaloch. Dúfajme, že sa nám to podarí. Všetko nájdete na www.within-silence.com.

Celý rozhovor si prečítate na stránkach časopisu METALSCENA 03/2018

albbert

01.08.2018 22:12 (215x)