METALSCENAzine 01 - CALIBER X

Na severe Slovenska, konkrétne v Nižnej, existuje progresívne metalová banda CALIBER X. Má na svojom konte dva albumy a pomaly nespočet živých koncertov. Aj tak sa o nej vie dosť málo a nejaké podrobné informácie sa dohľadávajú len ťažko, rozhodli sme sa osloviť priamo kapelu a požiadať o pár konkrétnych slov.

Progresívna muzika je podľa mňa neprávom dosť zaznávaná aj v metalovej oblasti a ešte asi trochu viac u nás na Slovensku. Prečo je tomu tak, keď táto muzika potrebuje naozaj vyzretých muzikantov, keď táto muzika prináša veľa nových hudobných prvkov, ktoré sa obratom dostávajú aj do ďalších žánrov, nevedno. Jedno je však isté, CALIBER X medzi progresívne metalové bandy určite patrí a to právom. Fandovia slovenského metalu by sa o vás určite radi dozvedeli viac, lebo nájsť o vás nejaké podrobnejšie informácie je dosť problematické. Takže základná otázka je, kto je to vlastne CALIBER X, ako dlho existuje a čo svojou tvorbou poslucháčom prináša?

Pozdravujeme čitateľov. Caliber X je progresívno-metalová kapela z Oravy - konkrétne z Nižnej a bola založená koncom roku 2010. Tento štýl oceňujú skôr muzikanti ako bežní poslucháči, aj keď, aj medzi nimi sa nájdu „fajnšmekri“. Na Slovensku je celkovo metalová hudba v úzadí a je jedno či hráte progresívny metal alebo death metal. Je to preto lebo na Slovensku udáva smer hip hop
a pop, prípadne ľahký rock. Čo sa práve hrá v rádiu je „In“. Napriek tomu sa snažíme priniesť hudobne niečo viac. Hudba je naša vášeň a nesnažíme sa ľudí lákať na „rádiové hity“. Náš prístup je trochu iný. Ak by som sa mal pokúsiť opísať náš akt, ide o energické „hudobné divadlo“, kde vzdávame hold muzikantstvu. Piesne sú rôznorodé. Hráme aj dlhé, kompozične zložité a poslucháčsky náročné skladby, no zároveň máme aj kúsky, ktoré sa dajú označiť ako klasické „skákačky“ (smiech). Nie je to hudba pre každého, no pomaličky si nachádza svojich priaznivcov. Po minulé roky sme nemali ujednotené miesto, kde by ste o nás našli všetky informácie. Teraz si môžete čokoľvek o našej kapele nájsť na stránke www.caliberx.sk. Taktiež sme obsadili všetky dostupné platformy sociálnych médií, takže si nás môžete vyhľadať na facebooku, bandzone, youtube alebo instagrame. Tak isto sem tam o nás niekto napíše ako napríklad teraz Vy (smiech).

Máte na svojom konte dva albumy, „Samovrah“ z roku 2011 a „Stroj Času“ z roku 2015. Oba albumy sú veľmi zaujimavé hlavne v riffoch a aranžérskej robote. Okrem toho ste v poslednej dobe zaujali cover skladbou kapely MODUS „Keď sa raz oči dohodnú“. Myslím, že to bol výstrelok, ktorý sa snažil ukázať aj inú tvár kapely CALIBER X, ukázať ako sa dá urobiť zo starej muziky zaujímavá progresívna metalová skladba. Chystá kapela pre nás v blízkej budúcnosti niečo podobne zaujímavé? Na čom práve hudobne pracujete?

Prvý album „Samovrah“ bol taká naša prvotina, na ktorej sme získavali skúsenosti. Album „Stroj Času“ je už trošku vyzretejší. Podieľal sa na ňom Jimi Cimbala. Tu už počuť, že je to ozaj kvalitná nahrávka s dobrými zvukmi. Všetky texty sú v slovenčine. Je veľmi ťažké napísať slovenský text ľúbozvučne. Čo sa týka coveru od kapely MODUS, tam sme urobili trošku taký experiment. Chceli sme vyskúšať, ako môže znieť stará skladba v našom prevedení. Takéto niečo v najbližšej dobe nechystáme, ale pracujeme na nových autorských skladbách.

...viac sa dočítate v pripravovanom vydani METALSCENAzine 01

albbert

28.02.2019 23:16 (73x)