METALSCENAzine 01 - POETRY IN TELEGRAMS

Johny Štefecek je muzikant, ktorý vytvoril vlastný minimalistický projekt POETRY IN TELEGRAMS. Popri Johnyho osobe sa v projekte objavujú aj veľmi zaujímavé a významné hudobné osobnosti, hlavne na bubeníckom poste. Johny má s projektom za sebou štyri EP albumy, cez ktoré prezentuje svoje hudobné pocity – „Songs for Desperate Lovers“ z roku 2014, „The Phases“ z roku 2015, „Melancholy“ z roku 2016 a „I, Koheleth“ z minulého roku. Keďže posledne menovaný EP album vyšiel len prednedávnom, nedalo sa Johnyho nevyspovedať a spýtať sa, čo tomu predchádzalo.
A povedal toho viac...

Hneď na úvod by som ti rád položil takú filozofickejšiu otázku. Čo pre teba v tvojom živote znamená hudba, v našom prípade aj hudba rocková, ale rád by som vedel, čo je pre teba hudba ako taká, aké konkrétne miesto má v tvojom živote a čim ťa oslovuje?

Bez hudby by som nevedel fungovať, sprevádza ma celý život. A teraz nemyslím len tú rockovú. Vyrastal som na skupine ABBA, slovenských a českých pesničkách, neskôr na zahraničných hardrockových a metalových kapelách, ale postupne som vnímal všetko od klasiky až po moderné extrémne žánre. V (takmer?) každej žánrovej kategórii nájdeš niekoho, kto to robí dobre a kto stojí za vypočutie. Netreba si dávať klapky na oči, je dobré byť pri počúvaní muziky otvorený...

Svoj hudobný projekt POETRY IN TELEGRAMS sám nazývaš minimalistickým projektom. Keďže sa v ňom objavujú muzikanti svetových mien, príde mi takýto postoj k projektu trochu podcenený. To, že sú nahrávky realizované obmedzeným počtom hudobníkov, ešte nemusí znamenať, že aj hudba znie minimalisticky, práve naopak. V tejto modernej digitálnej dobe je kopec ONE (WO)MAN kapiel, ale za minimalistické sa nepovažujú. Skôr je to túžba jednotlivých muzikantov archivovať si vlastné hudobné nápady, v ktorých si nechcú a nevedia predstaviť zdieľať tieto nápady s inými hudobníkmi, napríklad v rámci kapely, kde sa aranže skladieb a skladby samotné vytvárajú viac-menej kolektívne. Ako je to teda naozaj s minimalizmom v POETRY IN TELEGRAMS?

Pojem „minimalistický“ nemá znieť v žiadnom prípade negatívne! Minimalizmus je tu prítomný skôr vo forme – pesničky stoja na dvoch nástrojoch – na sedemstrunovej gitare a bicích. Predsa by som nezhadzoval svoju vlastnú muziku! (smiech) Chcel som veci robiť trochu inak ako ostatní, preto to vymedzenie. Dnes sú nahrávky často nehrateľné naživo, pretože je tam nahratých sto stôp a rôznych samplov. Môj prístup je presne opačný – vyťažiť z najmenšej možnej rockovej zostavy čo najviac. No a s minimalizmom hudobnej formy potom korešponduje aj vizuálny minimalizmus. Ale opäť – nehľadaj v tom žiadnu negatívnu konotáciu.

...viac sa dočítate v pripravovanom vydani METALSCENAzine 01 (+ CD POETRY IN TELEGRAMS 'The Phases')

albbert

03.03.2019 00:28 (182x)