RAMCHAT - METALSCENAzine 02/2019

Trochu nedocenená pagan metalová banda z Martina, ktorá aj napriek určitej nevôli hudobných médií žne svoje úspechy jeden za druhým. Keďže som zástancom slobodných myšlienok a slobodného prejavu a keďže stále tvrdím, že metalová muzika je najslobodnejšia forma, cez ktorú sa dá prezentovať všetko, čo sa nám v živote páči alebo nepáči, ukázať svetu, čo si o veciach myslíme alebo aký máme na veci názor, proste čo na srdci, to na jazyku, tak je nepochopiteľné, prečo by RAMCHAT nemal mať miesto v médiách. Už aj preto, že sa venuje slovanskému pohanstvu, že rozoberá vo svojich skladbách témy, ktorým sa u nás venuje naozaj málokto. Ale skúsme nechať rozprávať človeka na RAMCHAT najpovolanejšieho, gitaristu Pavla Hiraxa Baričáka.

Ahoj Hirax, hneď na úvod mám na teba jednoduchú otázku. Ako prebiehalo turné k albumu „Nepočaria!“ a tiež ako vnímajú fans nové EP „Jastrab“, ktoré ste predstavili prednedávnom? Čo je v kapele nové a čo sa v tejto chvíli varí v kotly menom RAMCHAT?

Turné dopadlo veľmi dobre. Až na jednu zastávku bolo na dnešné metalové pomery plno. Rovnako obe dve naše nové skladby, Jastrab aj Spanšteli sme!, ktoré sme uverejnili po poslednom oficiálnom albume „Nepočaria!“, mali skvelé odozvy. A čo chystáme? Momentálne finišujeme na organizácii festivalu KrutoFest, ktorý spáchame 22. júna 2019 na martinskom kúpalisku. Zatiaľ účasť potvrdili kapely GRAI (folk metal, Rusko), ACHSAR (viking metal, Levice), PODPOĽANICA (pagan metal, Zvolen), F.O.B. (death metal, Čechy), SORGOTH (black metal, Bytča), STRIGôŇ (pohanský folk, Nižná), INNER SCREAM (alternatívny death / black metal, Prievidza), PERFORMED (thrash metal, Prievidza), plus, samozrejme, my, RAMCHAT a ďalšie bandy. No a v skúšobni dopiľujeme nové piesne, ktoré pôjdeme na konci leta nahrať do GM štúdia na Moravu.

Čo ma veľmi zaujalo, bol váš príspevok v roku 2018 na prestížnom festivale HellFest vo francúzskom Clisson. V podstate je nepodstatné na akom pódiu sa na takomto festivale kapela predstaví, dôležité je sa zúčastniť niečoho takého veľkolepého. To sa darí málokedy, o to menej slovenskej bande. Tvoj príbeh o tomto účinkovaní sa dá prečítať z dostupných zdrojov kapely, ale vedel by si tieto zážitky opísať v skratke aj pre našich čitateľov?

HellFest je francúzsky fesťák, na ktorý chodí viac ako 120 tisíc fans, takže jedným slovom masaker. Keďže sme mali vstup na všetky stejdže free, skoro nonstop som bol v zákulisí black a death metalových stanov, kde som si mohol vychutnať veľké spolky priamo z kuchyne. Paráda. Čo ma však zaujalo, bol neskutočný mierumilovný a kultúrny prístup fanúšikov. Piť sa tam síce pilo vo veľkom, ale nikde žiadne šarvátky, bitky, či ničenie prírody, zahadzovanie smetí na zem a podobné výjavy, na ktoré som zvyknutý z bývalých socialistických štátov. Jedným slovom úžasné!

Celý rozhovor si prečítate v tlačenej verzii časopisu METALSCENAzine 02/2019

albbert

20.05.2019 12:25 (92x)