SUFFER AGE - METALSCENA 02/2019

Česká alternatívne metalová banda SUFFER AGE, konkrétne z Nýdku, by na stránkach časopisu METALSCENAzine nemala byť, ale má to jedno veľké-malé „ALE“. Frontman kapely Tauro je totiž Slovák ako repa a keďže je to môj celkom blízky známy a na novinke EP „KdyŽ“ sa nachádza aj po slovensky spievaná skladba, proste na naše stránky tak nejako SUFFER AGE patrí. Nielen o novinke, ktorú kapela len nedávno pokrstila, ale aj tak všeobecne o tom ako banda funguje, som sa porozprával práve so spomenutým Taurom.

Celých dlhých 6 rokov od debutu „Between“ sme čakali, či nám SUFFER AGE niečo hudobne nové prinesie. Tento rok sme sa konečne dočkali a kapela prináša nové 4 skladby v podobe EP „KdyŽ“. Prečo taká dlhá odmlka a prečo po toľkých rokoch len krátkometrážny EP album? Je to akýsi predvoj pred plnohodnotným albumom?

Ej veru...6 rokov. Ono nejako sme sa neplašili rýchlo niečo urobiť po „Between“, no a keď už bola chuť tak nás v kapele postretli nejaké tie stopky, tipu vykĺbené bubenícke rameno alebo rozpílená dlaň gitaristu flexkou a aj nejaké zmeny na poste basy. No a ako to už býva aj strata klávesáčkinej slobody a následne pre istotu aj dvojnásobné materstvo. A časove som ja sám dosť špatne, takže pravda je, že nám to trochu dlhšie trvalo. A prečo EPčko? Stručne povedané, rozhodli sme sa ísť cestou možno viacerých EP ako jedným celkovým albumom.

Muzika SUFFER AGE sa novým počinom dosť vzďaľuje debutovému albumu, ide o veľmi žánrovo, ale tiež pocitovo rozdielne skladby. Myslíš, že sa SUFFER AGE hudobne vyvíja a smeruje do žánrovo nových vôd alebo je to skôr ukážka, čo všetko dokážete?

Toto ti odpoviem skôr za seba a nie za celú kapelu. Rád sa pohrávam s tým, čo tvorím a snažím sa neostať vo vyjazdených kolajách. Aby ma to bavilo musím mať pocit, že sme v progrese ako hudobne, tak aj textovo, ale najmä pocitovo, pretože každá časť
z tejto tvorby v sebe skrýva čosi, čo má prinášať aj samotnému poslucháčovi priestor na vnútorné, nazvem to otázky a odpovede. Jednoducho skladby, ktoré dávame von, nechceme, aby zneli akoby to bola jedna nekonečná vec. Naopak každá z nich má človeka chytiť vnútorne. A nielen to, sú tam veci, ktoré razia cestu aj našej národnej hrdosti. Hrdosti slovanských predkov. Partia v kapele si už na líniu mojich aranžmánov pomaly zvykla. Aspoň dúfam.

Celý rozhovor si môžete prečítať v tlačenom vydaní časopisu METALSCENAzine 02/2019.

albbert

20.05.2019 13:03 (160x)