SPARK FRESH BLOOD 2019 má svojho víťaza

Bol štvrtok 16/01/2020 a spoločne s Slovak Metal Army (Juraj Haríň) sme ako METALSCENA netRADIO vycestovali do Brna, do klubu Kabinet múz, kde tento večer priebiehalo finále súťaže metalových (CZ/SK) kapiel SPARK FRESH BLOOD 2019.

Všetky kapely, ktoré sa dostali až do finále, samozrejme, majú náš obdiv a patria k terajšej špičke hlavne českého metalu (keďže všetky tri bandy boli z Česka).

Večer otvorila mladá partia ENDLESS DRAIN, ktorá to rozbehla naozaj v neuveriteľne rýchlom a drsnom štýle, ktorý miestami pripomínal Trhash Metal z 80-tych rokov podporený modernými metalovými prvkami z oblasti Thrashu, ale tiež Death Metalu. Osobne som si ich set naozaj užíval, keďže ide o moju šálku cappuccina. V skadbách nechýbal nápad, kvalitne spracovaný riff, ani celkový obraz. Trochu bol však potlačený spev, takže aj keď sa spievajúci gitarsta snažil to do nás narvať, efekt trochu unikal. Pódiový pohyb dobrý, ale málinko pôsobil chaoticky, mal som problém prísť na to, či je to zámer alebo sa len nedarí urobiť niektoré nacvičené pózy. Celkový dojem však výborný a za mňa spokojnosť.

Druhá finálová banda sa predstavila PURNAMA. Príprava pódia nasvedčovala tomu, že sa na pódiu objaví Black Metal. Ďaleko od pravdy to nie je, hlavne, keď vybehli pomaľovanci a prvé tóny pripomínali naozaj Black set. Keď sa však muzika rozbehla a človek privrel oči, bol to pre mňa skôr technický, rýchly Death Metal. Pódiová (dobre pripravená) showka však stále ťahala viac k Black metalovým obrazom a tak to ostalo až do konca. Zohratosť kapely príjemne prekvapila a bola naozaj z toho cítiť až akási profesionalita, minimálne však určite skúsenosti so živým hraním. Pre mňa to bolo veľmi príjemné prekvapenie večera a myslím, že aj konečné víťazstvo bolo zaslúžené.

Do tretice sa nám predstavila banda menom NEUROTIC MACHINERY, jedinná kapela, o ktorej som čo to vedel dopredu, keďže sa objavila napr. v Slovak Metal Army novinách. Ich muzika je postavená na dvoch rôznych spevoch, dvoch gitarách a jednej bicej súprave (škoda, že aj bubeníci neboli dvaja, bola by to dokonalá symbióza zdvojených nástrojov), koncert zahraný na výbornú, hlavnú show obstarávajú dvaja revúci frontmani a podmazáva ich dokonale vyriffovaná progresívna metal muzika, kde sa dá objaviť naozaj čokoľvek. Set prebehol tak nadupane, že sa mi zdalo, že zahrali snáď len jednu skladbu a bol koniec a ja som veril, že ešte bude niečo pokračovať. Človek sa do počúvania akosi zažere a nejde z toho von. NEUROTIC MACHINERY nakoniec na druhej priečke.

Ale ako som povedal v úvode, všetky tri tieto kapely, keďže boli žánrovo dosť diametrálne odlišné, boli vlastne víťazi a ja im všetkým gratulujem, keďže do tejto mega súťaže, ktorú poriada magazín SPARK, sa prihlásilo v ročníku 2019 až 500 kapiel a interpretov. Klobúk dole páni.

Večer uzavrela domáca legenda československého Heavy Metalu brnenský TITANIC. Naozaj sa bolo v tento večer na čo pozerať, takže všetkým ešte raz ďakujem a teším sa na ďalší ročník.

albbert

17.01.2020 21:44 (521x)
Vytvoril JDservice.sk (2007-2021), copyright © 2017 Metalscena