ENEMY po rokoch opäť na scéne

Piešťanská partia, ktorá si hovorí ENEMY sa akoby zázrakom opäť po dlhých rokoch objavila na metalovej scéne, keď minulý rok vydala minialbum 'Fear', nazval som ho mini len preto, ze obsahuje 6 skladieb. Jeho predchodca 'Everywhere' totiž pochádza z roku 1997 a poviem vám to sú už desaťročia dozadu. Ako hovorí textár, bassgitarista a spevák v jednej osobe Bruno Papcun: 'Po dlhej odmlke sme sa rozhodli opäť začať tvoriť nové skladby...nič lepšie sa nám nemohlo prihodiť.'

Album 'Fear' dostával svoju podobu v roku 2019 v ronakom štúdiu v Trnave, ako aj jeho predchodca z roku 1997. Tak ako predtým, aj teraz bola banda s výsledkom spokojná. Pre niekoho je 6 skladieb na albume málo, no rozhodujúce asi nie je množstvo. 'Cítili sme, že týchto 6 skladieb bude dostatočný počet na otvorenie ďalšej kapitoly v knihe kapely ENEMY' - hovorí Bruno. Čo je zaujímavé, tak ani v zostave bandy sa toho za tie roky veľa nezmenilo, za bicími stále sedí Bollonto Miškech, gitaru obsluhuje Mr. JJ Shadow a bassgitaru a spev má na starosti Bruno Papcun. Jediná zmena je nový článok kapely a to gitarista Vlado Martinkovič, ktorý sa rýchlo bande prispôsobil a pochopil jej celkové smerovanie. O hudbu na nový album sa postaral Mr. JJ Shadow, texty napísal Bruno a dokonca v skladbe Madtricks pridal ruku k dielu aj nováčik Vlado.

Každá skladba je malý samostatný príbeh a tak si ich v skratke predstavme:

• 'Touch of Eternity (Dotyk večnosti)' - je o dievčati, ktoré sa stratilo a väzní ho šialenec vo svojej pivnici priamo v dome, kde ju nakoniec aj zabije, no ten chlap tú celú záležitosť pokladá za vyšší stav svojho vedomia a teší sa z každého nového dňa, kedy môže ubližovať svojej obeti.
• 'Fear That Gives Men Wings (Strach, čo dáva ľuďom krídla)' - krajinu, v ktorej žiješ prepadnú votrelci iného spoločenstva a snažia sa o uchopenie moci v krajine silou a agresiou. Ľudia sú však už z toľkého strachu tak unavení, že začínajú bojovať proti zbraniam holými rukami, ten však skončí porážkou domáceho obyvateľstva.
• 'Great Reward (Veľká odmena)' - Chcel by si žiť vo večnej sláve a blahorečení? Aj keď si vyrástol v hneve, nenávisti a narastajúcom strachu z vlastnej existencie? Dá sa to, aspoň v niektorých krajinách. Stačí ak sa staneš božím bojovníkom a urobíš všetkým, čo majú inú vieru do čela dieru.
• 'Madtricks (Šialené triky)' - každý raz zapochybuje o svojej existencii, začne ho zožierať myšlienka na vyslobodenie svojej duše zo zajatia telesnej schránky. Smrť však nie je riešením, no na to už je niekedy neskoro...
• 'Alone (Osamelá)' - dole v meste zúria neľútostné zbrane, stvárajú sa tam neuveriteľné zverstvá, používajú najnovšie chemické zbrane a jedno z mála dievčat unikne pred viac než istou smrťou do lesov... ...nemá čo jesť, ani piť. Olizuje si rany po chemickom útoku, v ktorých je jed, až nakoniec v halucináciách si odreže končatiny a v bolestiach vykrváca.
• 'Scared (Vydesený)' - bol si tu už mnohokrát, neustále sa rodíš a umieraš, no zakaždým, keď znovu prídeš, si rovnako vydesený ako na začiatku... potom zabúdaš... a opäť sa znova narodíš...

Ak by ste mali záujem si vypočuť celý album 'Fear', nájdete ho na: https://enemy.bandcamp.com/album/fear
alebo si ho môžete priamo objednať u kapely na mailovej adrese enemy@zoznam.sk

albbert podľa slov Bruna Papcuna

ENEMY sa stalo súčasťou vysielania METALSCENA netRADIA, ďakujeme...


06.02.2020 00:45 (687x)
Vytvoril JDservice.sk (2007-2021), copyright © 2017 Metalscena